چشم­‌اندازها و افق­‌های پیش روی بنیاد اکبر رادی

 

بنیاد اکبر رادی بر اساس برنامه‌­ریزی­‌ها و اهداف خود در نظر دارد سه کار مهم را در آینده‌ی نزدیک به انجام برساند تا بتواند سایر برنامه­‌های خود را به صورت بهتر و سیستماتیک‌­تر عملی سازد. رئوس این سه فعالیت اصلی به شرح ذیل است:
۱-راه‌­اندازی و تأسیس خانه­-موزه‌­ و کتاب­خانه­‌ی استاد اکبر رادی.
در این خصوص به شهرداری منطقه‌­ی ۱۲ و شورای اسلامی شهر تهران طی نامه­ و درخواست مکتوب و برگزاری چند جلسه با ایشان مقرر شده یک فضا و ساختمان بدون استفاده­‌ای در منطقه­‌ی ۶ تهران جایابی شود و طی انجام امور حقوقی در اختیار بنیاد اکبر رادی قرارداده شود. این مهم توسط کمیسیون شورای اسلامی شهر تهران می بایست از طریق شهرداری منطقه‌ی ۶ تهران پی­‌گیری شود.   
۲- ترجمه و برگردان آثار استاد اکبر رادی به زبان­‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عربی، اسپانیولی و …
 در این خصوص با دو مرکز و چند مترجم رایزنی شده است و مقرر است از سال ۱۳۹۹ نحوه­‌ی عملیاتی کردن آن آغاز شود و در همین سال به انجام رسد. لازم به توضیح است که در ایران نمایشنامه­‌ی از پشت شیشه‌­ها توسط رضا شیرمرز ترجمه شده و در نشر قطره به صورت دوزبانه منتشر شده است. هم‌­چنین مقالاتی به زبان­‌های انگلیسی و عربی در نشریات خارجی منتشر شده است. معرفی و برسی کوتاه آثار و بیوگرافی استاد اکبر رادی در دایرت المعارف ایرانیکا ذیل مدخل حرف «ر» توسط دکتر فریندخت زاهدی (عضو هیئت مدیره­‌ی بنیاد اکبر رادی، مترجم و پژوهش‌­گر تئاتر) ترجمه شده و در این دایرت­‌المعارف منتشر شده است.
۳- حمایت از اجرای آثار اکبر رادی توسط کارگردانان و گروه­‌های حرفه­‌ای معاصر و نسل جدید تئاتر ایران و برگزاری رپرتوار آثار اکبر رادی طی رایزنی با کارگردانان تئاتر و مدیران سالن­‌های تئاتر و مدیران فرهنگی.
برای انجام این مهم تا کنون با چند کارگردان و مدیر تئاتری مذاکره شده اما منوط به حمایت مالی مدیران دولتی و اسپانسرهای بخش خصوصی است تا هر چه زودتر شرایط اجرای این آثار در طول سال فراهم آید تا صرفن اجرای نمایشنامه­‌های اکبر رادی منوط به اجرای یکی دو کارگردان یا برگزاری جشنواره­‌ی تئاتر اکبر رادی نباشد.
۴- تأسیس انتشارات اکبر رادی
هر زمان این دفتر نشر، راه‌­اندازی شد و شروع به فعالیت کرد، این مؤسسه­‌ی انتشاراتی برای چاپ و انتشار آثار استاد اکبر رادی به عنوان ناشر تخصصی این نمایش­نامه‌­نویس و هم­‌چنین چاپ و انتشار کتاب­‌های پژوهشی آثار اکبر رادی و ادبیات نمایشی و تئاتر ایران، کتاب‌­های رادی­‌شناسی و رادی‌­نامه، نمایشنامه‌­های نمایشنامه‌­نویسان مستعد و برگزیده­ی جشنواره­‌های تئاتر اکبر رادی و مسابقات نمایشنامه‌­نویسی بنیاد اکبر رادی، طی برنامه‌­ریزی سالانه، اقدامات لازم را به انجام خواهد رساند .
۵- دریافت مجوز انتشار نشریه­‌ی رادی‌­نامه با صاحب امتیازی مؤسسه‌­ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
در صورت دریافت مجوز این نشریه­‌ی تخصصی نقد و مقالات علمی پژوهشی در باره‌­ی نمایشنامه‌­نویسی و نمایشنامه­‌های اکبر رادی، ادبیات نمایشی ایران و یادداشت­‌ها و نظرات منتقدان، پژوهش‌­گران و نمایشنامه‌­نویسان و مترجمان تئاتر ایران درباره‌­ی آثار اکبر رادی و ادبیات نمایشی ایران و جهان منتشر خواهدشد.