اکبر رادی از نگاه هادی مرزبان و فرزانه کابلی

گزارش از هومان دوراندیش

هادی مرزبان و فرزانه کابلی، کارگردان و بازیگر تئاتر، معتقدند اکبر رادی بهترین نمایشنامه‌نویس ایران در سده­‌ی اخیر بوده است.
برای هر سه بزرگوار احترام قائلم ولی شاید دلیل شهرت کم‌تر رادی این باشد که ساعدی و بیضایی دریده‌تر یا بی‌پرواتر از رادی بودند. ساعدی با حکومت وقت درگیر شد و به زندان افتاد. او تا حدی نان مارکسیست بودنش را می‌خورد. رادی از پله‌های هیچ حزب و جریانی بالا نرفت، خودش بود و تفکرش. بیضایی هم تبلیغاتش خیلی بهتر از رادی بود ولی رادی اهل شلوغ­‌کاری و هیاهو نبود. 
 
آقای مرزبان و خانم کابلی در سالروز درگذشت اکبر رادی، در گفت‌وگو با یورونیوز از خاطرات همکاری بلندمدت‌شان با اکبر رادی و ویژگی‌های آثار و احوال او گفتند.
از آغاز آشنایی تا وداع ابدی
فرزانه کابلی، بازیگر تئاتر و استاد رقص، در آغاز این گفت‌وگو گفت: «خوش‌حالم که می‌توانم راجع به آقای رادی صحبت کنم هر چند که ایشان نیازی به این حرف­‎ها ندارند برای این­‌که آثارشان کاملن گویا هستند. من در اکثر کارهای آقای رادی حضور داشتم. یادم می‌آید که ایشان با آن لحن آرام و آمرانه‌شان به من می‌گفتند: «خانم کابلی! من هیچ وقت نتوانستم نقشی برای شما بنویسم که بتوانید چنا‌‌ن­‌که باید آن نقش را جان بدهید ولی خوش­حالم که همین نقش‌هایی را هم که بازی کردید، آن طور که باید، از عهده‌شان برآمدید.» البته این نظر ایشان بود و من هم نظرشان را جدی می‌گرفتم و بابت چنین نظری خوش‌حال بودم. یادم است وقتی نقش ساناز را در نمایش “آهسته با گل سرخ” بازی می‌کردم، در جایی ساناز به سینا می‌گوید «کاراته همان است که جستن می‌کنی روی میز؟» من به آقای مرزبان گفتم ساناز قاعدتن نباید واژه­ی «جستن» را به کار ببرد و باید بگوید «کاراته همان است که می‌پری روی میز؟» آقای مرزبان هم گفتند همان واژه پریدن را به کار ببر. یک­ بار موقع تمرین جلوی آقای رادی، واژه پریدن را به کار بردم. آقای رادی بعد از تمرین، با همان آرامش همیشگی‌شان، به من گفتند «خانم کابلی، جستن می‌کنی روی میز!» من گفتم واژه‌ی پریدن برایم راحت‌تر است. آقای رادی گفتند «هر طور که شما راحت‌تری، اما جستن می‌کنی روی میز!» خلاصه من موقع اجرا، مجبور شدم هر شب بگویم «جستن می‌کنی روی میز!» جایزه‌ای هم که بابت نقش‌آفرینی در نمایش تانگوی تخم مرغ داغ گرفتم، خاطره‌­ی خوش دیگری است که از بازی در آثار یادی برایم مانده است و باعث می‌شود بیش از پیش به یاد ایشان باشم. من و هادی همیشه یاد رادی می‌افتیم و در خانه درباره ایشان صحبت می‌کنیم. وقتی آقای رادی مریض شدند، هادی رفت از وزیر تأییدیه گرفت تا بیمارستان را در اختیار آقای رادی بگذارند و هزینه‌ی داروهای ایشان را متقبل شوند. وقتی هم رادی در اتاق اکسیژن بود، هادی مرتب به بیمارستان می‌رفت و از رادی عیادت می‌کرد. تا اینکه یک سفر اجباری به خارج برای ما پیش آمد. وقتی خارج از کشور بودیم، آقای عزت الله انتظامی به ما تلفن کردند و خبر فوت آقای رادی را به ما دادند. آقای انتظامی اول با من حرف زدند، ولی به من چیزی نگفتند. بعد که با هادی حرف زدند، گفتند من می‌دانستم فرزانه احساساتی است و چیزی به او نگفتم؛ خودت هر طور صلاح می‌دانی خبر درگذشت رادی را به فرزانه بگو.»
اکبر رادی ۱۰ مهر ۱۳۱۸ در شهر رشت به دنیا آمد و ۵ دی ۱۳۸۶ در تهران از دنیا رفت.
هادی مرزبان هم درباره آشنایی و همکاری‌اش با رادی گفت: «من در سال ۱۳۶۲ تازه از فرنگ به ایران برگشته بودم. در یک شب سرد زمستانی، به واسطه­‌ی یکی از دوستان، با آقای رادی قرار گذاشتم و به دیدار او رفتم. من از آن شب جذب رادی شدم و مقدمات اجرای نمایشنامه­‌ی “پلکان” ریخته شد. اولین متنی که از رادی کار کردم، نمایش پلکان بود. آن کار باعث شد که ما خیلی به هم نزدیک شویم. آخرین کاری که رادی از من دید، “لبخند باشکوه آقای گیل” بود. رادی آن شب روی صحنه آمد و گفت من و مرزبان ربع قرن است که در کنار هم تئاتر کار می‌کنیم. من حدود یازده تا دوازده اثر بزرگ رادی را روی صحنه بردم.
اولین نمایشنامه‌ای که از رادی خواندم، در دهه ۱۳۴۰ بود. در زمان دانشجویی ام یکی دو تا از نمایشنامه‌هایش را خوانده بودم. وقتی که استاد “پلکان” را برای اجرا به من داد، خیلی ذوق زده شدم. رادی در یکی از کتاب‌هایش می‌گوید من و مرزبان کوچک­ترین مشکلی با هم نداریم و اگر هم مشکلی پیش بیاید، در عرض چند دقیقه حل می‌شود. قبل از اجرای نمایش “پلکان” من نگران طولانی بودن زمان نمایش بودم. رادی می‌گوید به من گفت برو هر جایش را که دلت خواست بزن. رفتم و بعد از مدتی برگشتم نزد رادی، گفتم آقا این چه وضعی است؛ هر جای این متن را حذف می‌کنم، بیست صفحه بعد یقه‌ام را می‌چسبد و می‌بینم نباید آن­جا را حذف می‌کردم. رادی هم به من گفت معماری یعنی همین. او خیلی به متن نمایشنامه‌اش حساس بود و به هیچ کس اجازه نمی‌داد یک واو متنش جابه­‌جا شود.»
رابطه­‌ی دموکراتیک درام‌نویس و کارگردان
آقای مرزبان در پاسخ به این سوآل که آیا این حساسیت رادی، اجازه می‌داد رابطه‌ای دموکراتیک بین نمایشنامه‌نویس و کارگردان نمایش برقرار شود، می‌گوید: «بله، رابطه‌ی‌ ما بسیار دموکراتیک بود. ما شب­‌های خوبی داشتیم. گاهی بعد از ۱۲ شب با او تماس می‌گرفتم. شبها کار می‌کرد و خودش گفته بود ۱۲ شب به بعد زنگ بزنم. رادی خودش را نه نویسنده بلکه یک درام نویس می‌دانست. البته او برای من یک استاد و راهنما بود. وقتی پلکان را به من داد، با خط خودش آن را نوشته بود. خطش بسیار ریز ولی زیبا بود. ناچار شدم آن را با ذره بین بخوانم. متن را می‌خواندم و درباره جزئیاتش با او حرف می‌زدم. در روخوانی نمایشنامه، حداقل دو سه بار می‌آمد سر کار. موقع تمرین، وقتی بچه‌ها نظر او را می‌خواستند، همیشه می‌گفت از آقای مرزبان بپرسید چراکه کارگردان مؤلف دوم است و حرف آخر را او می‌زند. رادی اصلن در کار من دخالت نمی‌کرد. حساسیتش نسبت به حفظ متن هم باعث نمی‌شد دست من بسته شود. مثلن در آمیزقلمدون یک صحنه را حذف کردم و رادی هم اعتراضی نکرد. آن صحنه را حذف کردم تا نمایش کوتاه‎تر شود. بیست دقیقه هم کوتاه‌تر شد.»
آمیزقلمدون، داستان زندگی کسالت‌بار یک کارمند شریف است که مهم‌ترین افتخارش این است که در طول دوران خدمتش از کسی رشوه نگرفته است. رادی این نمایشنامه را در سال ۱۳۷۱ نوشته است.
نمایش یا نمایشنامه؟
فرزانه کابلی در پاسخ به این سوآل که وسواس رادی گویا ریشه‌اش این بود که او نمایشنامه را صرفن برای اجرا نمی‌نوشت بل­که نمایشنامه برایش یک پدیده‌ی ادبی مستقل از نمایش بود و حتا شاید آن را مهم‌تر از نمایش می‌دانست و حتا در یکی از آثارش گفته است که اجرای رادیویی را به تئاتر ترجیح می‌دهد، گفت: «من در این مورد با آقای رادی هیچ وقت صحبت نکردم ولی رادی بسیارعلاقه­‌مند بود کارهایش برود روی صحنه. حتی به مرزبان پیشنهاد داد یکی از کارهایش را من کارگردانی کنم ولی من نپذیرفتم چون تخصص من کارگردانی تئاتر نبود. البته اگر کار حرکتی بود، قبول می‌کردم ولی چون تخصص برایم مهم است و من کارگردانی تئاتر نخوانده‌ام، ترجیح دادم آن کار را نبرم روی صحنه. ولی الان می‌بینم کسانی که نه تحصیلات‌شان کارگردانی تئاتر است نه تخصص دارند در این زمینه، یک متن گردن‌کلفت را کارگردانی می‌کنند. به هر حال رادی خیلی علاقه داشت که آثارش روی صحنه بروند.»
آقای مرزبان هم به این سوآل چنین پاسخ داد: «نه، اصلن نمی‌پذیرم. رادی می‌گفت من نمی‌نویسم که نمایشنامه‌هایم روی تاقچه خاک بخورند. می نویسم که تماشاگر نمایشم را ببیند.»
حذفی که سیاسی نبود
هادی مرزبان در پاسخ به این سوآل که آیا در اجرای اخیر نمایش “آهسته با گل سرخ”، دیالوگ‌های مربوط به ناکارآمدی حکومت و ضرورت کنار رفتن شخص اول مملکت را به دلایل سیاسی حذف کرده بودید، گفت: «نه، آن دیالوگ‌ها ناظر بر شرایط تاریخی ویژه‌ای است. من می‌خواستم دیالوگ‌ها زمان­مند نباشند. برای این‌­که داستان در زمان مشخصی نگذرد، آن‌ها را حذف کردم. شورای نظارت خوشبختانه دخالتی نکرد.»
آهسته با گل سرخ، نمایشنامه‌ای است که رادی در سال ۱۳۶۵ نوشت ولی داستانش مربوط به وقایع انقلاب ۱۳۵۷ است.
زنان آثار رادی
خانم کابلی درباره نقش زنان در آثار رادی و این­‌که کدام یک از زنان آثار رادی را بیش­تر دوست دارد می‌گوید: «زن در نمایشنامه‌های رادی، انسان همیشه محقی نیست. گاهی حق با زن است و گاهی با مرد؛ چراکه رادی جهان را از منظر شخصیت‌هایش می‌دید و از سیاه و سفید دیدن زن و مرد، در روابطی که بین زنان و مردان برقرار می‌شود، پرهیز داشت. ولی در بین زنان نمایشنامه‌های رادی، فروغ الزمانِ “لبخند باشکوه آقای گیل” و انیسِ “تانگوی تخم مرغ داغ” را خیلی دوست داشتم ولی هر دو خیلی از من دور بودند. من و هادی تا دیروقت بیدار می‌نشستیم و بحث می‌کردیم و او بود که مرا به این نقش‌ها نزدیک کرد. مخصوصن در تانگو، که نقش بسیار از من دور بود و آقای مرزبان تک‌تک دیالوگ‌ها را برای من باز می‌کرد. فحاش بودن انیس هم برای من ثقیل بود. ادای آن دیالوگ‌های پر از فحش و ناسزا، برایم بسیار سخت بود. فروغ الزمان هم یک زن اشرافی و تا حدی نامتعادل و بیرحم بود. در جایی از نمایش “لبخند باشکوه…” یک مونولوگ داشتم. باید از پله‌ها بالا می‌رفتم و ادامه‌ مونولوگم در بالکن بود. اجرای آن مونولوگ خیلی برایم سخت بود. تمرین‌ها گاهی عصبی‌ام می‌کرد و در خانه هم خیلی تمرین می‌کردیم. فروغ الزمان نقش بسیار پرقدرتی بود و من این نقش را خیلی دوست داشتم. اما رخساره “شب روی سنگفرش خیس” به من نزدیکتر بود و آن نقش را هم خیلی دوست داشتم. “شب روی سنگفرش” خیس نمایشنامه­‌ی بسیار قدرتمندی است که چفت و بست‌های محکمی داشت.»
آقای مرزبان در پاسخ به این سوآل که کدام یک از کاراکترهای رادی برایش محبوب‌ترند، می‌گوید: « همه­ی‌شان را دوست دارم. ولی دکتر مجلسیِ “شب روی سنگفرش خیس” را خیلی حس می‌کنم. من صحنه آخر با دکتر مجلسی گریه کردم. او را خیلی حس می‌کنم. یک دکتر با آن مقام دانشگاهی و با آن وضعیت، هر کسی وارد خانه‌اش می‌شود می‌خواهد به او و خانواده‌اش، به حریم آن­ها، تجاوز کند. از نظر جذابیت دراماتیک، بین زنها دو سه شخصیت را می‌پسندم: انیس در تانگوی تخم مرغ داغ، آفاق در ملودی شهر بارانی، گلین در خانمچه و مهتابی را. ولی از نظر شخصیتی، خانجون و لیلا را در “خانمچه و مهتابی” را خیلی می‌پسندم. انیس‌الدوله “باغ شب‌نمای ما” را هم دوست دارم. رادی در “باغ شب‌نمای ما” به پست‌مدرنیسم نزدیک می‌شود و کارش با آثار قبلی‌اش از جهاتی فرق دارد. مثلن در این اثر زمان و مکان سیال است. تماشاگر هم می‌پذیرد که این‌ افراد الآن در کاخ نشسته‌اند، سپس در باغند و کمی بعدتر هم دم در دارند سوار کالسکه می‌شوند.»
بهترین نمایشنامه‌های رادی
آقای مرزبان درباره این­‌که کدام یک از نمایشنامه‌های رادی را بیش‌تر می‌پسندند، گفت: «همه‌ی کارهایش را عاشقانه دوست دارم. بخش عظیمی از کتابخانه­‌ی من آثار رادی است. همه آثارش نه فقط نمایشنامه‌هایش. رادی سلیقه مرا در دیالوگ‌نویسی بالا برد و به همین دلیل من در رادی گیر کرده‌ام! چند سال پیش مصاحبه‌ای با یک روزنامه فرنگی مصاحبه داشتم. آنجا گفتم دیالوگ‌های رادی درست مثل کاشی‌کاری‌های مسجد امام اصفهان است. متن به شدت میناکاری شده است. رادی در محافل خصوصی می‌گفت گلشیری زبان قجر را شروع کرد، من این زبان را با “باغ شب نمای ما” تمام کردم. من در نوشتن تنبلم ولی اگر فرصت شود، می‌خواهم نسبت خودم را با همه شخصیت‌های رادی بنویسم. اما در بین آثار رادی، سه اثر او بیش از همه بر من تأثیر گذاشته: تانگوی تخم مرغ داغ، شب روی سنگ‌فرش خیس، پلکان.»
مرزبان هم­‌چنین در پاسخ به این سوآل که چرا اکبر رادی نمایشنامه‌­ی “ارثیه­‌ی ایرانی” را در قالب “تانگوی تخم مرغ داغ” بازنویسی کرد، می‌گوید: «آدم‌های دو نمایشنامه تقریبن یکی هستند ولی در تانگو، شخصیت‌پردازی کمی تر و تمیزتر و متن نمایشنامه هم محاوره‌ای‌تر است. من متن تانگو را خیلی بیش‌­تر از متن ارثیه‌ی ایرانی می‌پسندم. اما جدا از این، یکی از دلایل محبوبیت نمایش “شب روی سنگفرش خیس” برای من، مونولوگ پایانی دکتر مجلسی است که واقعن فوق‌العاده است. پریشب اجرای آن نمایش را داشتم می‌دیدم. آن اجرا را با هندی کم فیلمبرداری کرده‌ایم. آقای مشایخی چقدر زیبا آن مونولوگ را ادا کرد.»
جمید مشایخی بهتر از بهزاد فراهانی بود
آقای مرزبان درباره تفاوت نقش‌آفرینی جمشید مشایخی و بهزاد فراهانی در نقش دکتر مجلسی در دو اجرای مختلف نمایشنامه­‌ی “شب روی سنگفرش خیس” می‌گوید: «هر دو خوب بودند ولی برای من، مشایخی خیلی بیشتر “غلام­حسین مجلسی” بود. بچه‌ها به من می‌گفتند مشایخی نمی‌تواند این مونولوگ طولانی را حفظ کند. من هم کم کم ترسیدم. همین باعث شد به “کلک‌های کارگردانی” روی بیاورم. یعنی یک روز به آقای مشایخی گفتم بهتر است شما این مونولوگ را در سکوت بازی کنی. فقط به تماشاچی نگاه کنی و صدای ضبط شده‌ات در صحنه پخش شود. مشایخی هم قبول کرد. رفتیم و ضبط کردیم. مشایخی بسیار فروتن و پذیراست؛ درست مثل بچه‌ای که تازه از کلاس‌های بازیگری وارد کار شده. فردایش موقع تمرین، مشایخی گفت امروز می‌خواهم متنم را کلن بگذارم زمین. متن را به منشی صحنه داد و کل دیالوگ‌هایش حتا مونولوگ پایانی را از حفظ ادا کرد. تمام بچه‌های پشت صحنه و روی صحنه گریه می‌کردند. کاری کرد که من از فردایش دیگر نگذاشتم آن مونولوگ را کار کند. گفتم اجرایت کهنه می‌شود. بگذار سر صحنه اجرا کن با همین حس و حال. حست را در تمرین کهنه نکن.»
ویدئوی آثار رادی در راه است
هادی مرزبان در پاسخ به این سوآل که چرا تا کنون فقط ویدئوی نمایش “شب روی سنگفرش خیس” به بازار آمده گفت: «می‌خواهم یک پکیج کامل از اجرای آثار رادی بیرون بدهم. ما نمایش‌های او را از آمیزقلمدون به بعد فیلمبرداری کرده‌ایم و اگر آن­‌چه الآن به صورت خصوصی در اختیارمان است منتشر کنیم، یک پکیج کامل می‌شود. تانگوی تخم مرغ داغ، ملودی شهر بارانی، لبخند باشکوه آقای گیل و … را اگر بتوانیم، منتشر می‌کنیم.»
اشرافیت یا برابری؟
آقای مرزبان درباره‌ی این­‌که رادی مسئله­‌ی اصلی خودش را عدالت می‌دانست ولی در آثارش تعارضی بین برابری‌خواهی او و مجذوبیتش نسبت به فضاهای اشرافی دیده می‌شود، گفت: «من خودم فقر و بی‌عدالتی را خیلی خوب می‌شناسم و می‌فهمم. درآمد پدر من در سطح متوسطی بود ولی در این حد بود که من باور داشتم دوچرخه مال بچه‌ی همسایه است. یعنی می‌فهمیدم من خیلی چیزها را نباید داشته باشم. بزرگ که شدم بی‌عدالتی‌ها پشت سر هم آمدند. به نظر من تئاتر عقیم خیانت به جامعه است. تئاتر باید حرفی برای خودش داشته باشد. هر هنری. تابلوی نقاشی نباید صرفن زیبا باشد. در پس این زیبایی باید چیزی باشد. اگر اسم من هنرمند است، باید چیزی علاوه بر زیبایی به تماشاگر بدهم. هدف هنر فقط خلق زیبایی نیست. یونسکو می‌گوید من به تئاتر نمی‌روم جواب سوآل­‌هایم را بگیرم؛ می‌روم برایم سوآل ایجاد شود. تماشاگر وقتی از سالن خارج می‌شود، من اگر خودم را هنرمند می‌دانم، باید به چند تا سوآلش جواب داده باشم یا این­که چند تا سوآل برایش ایجاد کرده باشم. فقر و بی‌عدالتی مسئله‌ی من از جوانی تا به حال بوده است و به همین دلیل جذب رادی شدم. در تمام آثار رادی فقر و بی‌عدالتی مطرح است. اشرافیت در آثار رادی برای نشان دادن فقر است. در پلکان بلبل پله پله بالا می‌آید و عین مارمولکی، در هر پله یک قطره خون می‌ریزد و بالا می‌رود. از پسیخان رشت شروع می‌کند و به کاخ فرمانیه‌اش می‌رسد. همان زمان خیلی‌ها گفتند رادی داستان پلکان را از زندگی هژبر یزدانی گرفته است. این­‌طور نبود ولی اگر هم بود اشکالی نداشت. نهایتن در کاخ فرمانیه، تماشاگر از خودش می‌پرسد که چی؟ در “آهسته با گل سرخ” دانیال حکیمی نقش سینا را بازی می‌کرد. یک روز رادی به من گفت سینا آدم مثبت من نیست چرا مردم از او خوششان می‌آید؟ دلیلش این است در رئالیسم رادی همه حق دارند. آدم‌هایش تک‌تک حرف دارند. در “ملودی شهر بارانی” مهیار مشغول حرف زدن با کلفت سابق‌شان گیلان است. دو سه صفحه دیالوگ دارند که پر از رمز و راز است و شما آخرش هم متوجه نمی‌شوید که مهیار از دریای شمال دارد حرف می‌زند یا از چشم­‌های گیلان؟ یا راجع به موهای گیلان دارد حرف می‌زند یا جنگل‌های انبوه شمال؟ به نظرم این دو سه صفحه شاهکار است. انتخاب اسم گیلان هم برای آن دختر خدمت­کار بسیار جالب است. شاعرانگی بالایی در آثار رادی وجود دارد و برای خلق این شاعرانگی از عناصر گیلان استفاده فراوانی کرده است. رادی خودش علاقه‌ی چندانی به طبقه‌ی مرفه و اشرافی نداشت.»
غذا و نوشیدنی در خدمت فرم یا محتوا؟
آقای مرزبان درباره­‌ی استفاده‌ی چشم‌­گیر اکبر رادی از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های گوناگون در نمایشنامه‌هایش می‌گوید: «این شاید دستاورد گیلانی رادی بوده باشد. یعنی چیزی بوده که رادی با خودش از گیلان آورده بود. ولی رادی از عناصر غذایی فقط استفاده زیبایی‌شناسانه نمی‌کند. در “ملودی شهر بارانی”، وقتی مهیار با گیلان حرف می‌زند و گیلان حالش خوب نیست و لیوان شیر برای گیلان می‌آورد، این کار را انجام می‌دهد تا گیلان لیوان شیر را بخورد و سپس خود میهار ته‌مانده لیوان گیلان را بخورد و از این طریق به او بگوید بین من و تو فرقی نیست. این‌جا شیر مهم نیست. مهم این است که رادی چه می‌خواهد بگوید. به هر حال رادی این توجه به عناصر غذایی را از هیچ نمایشنامه‌نویسی نگرفته. استفاده‌ی او از عناصر غذایی برای فضاسازی، در دلپذیر کردن صحنه خیلی مؤثر است اما نکته­‌ی مهم این است که رادی در پس استفاده از این عناصر غذایی چه حرفی برای گفتن دارد.»
پایان بد یا تلنگرآمیز؟
خانم کابلی درباره‌ی پایان عجیب و غیرمنتظره بعضی از آثار رادی می‌گوید: «همین که تماشاگر ما نمی‌تواند پیش‌بینی کند که آخر کار چه اتفاقی می‌افتد، یک امتیاز است. درباره‌ی پایان “لبخند باشکوه آقای گیل”، همه‌ی ما این سوآل را داشتیم که چرا داوود خودکشی می‌کند. یعنی این کار را غیرمنطقی می‌دانستیم. مرزبان هم از رادی سوآل کرد و رادی گفت نمی‌دانم؛ فقط ولی می‌دانم داوود الآن باید خودکشی کند. در “شب روی سنگفرش خیس” هم وقتی من باید می‌رفتم طبقه­‌ی بالا و بالای جنازه‌ی نوشین جیغ می‌زدم، در آن اتاق حالم خیلی بد می‌شد. حال منِ فرزانه کابلی بد می‌شد؛ کاری به رخساره ندارم. احساس می‌کردم که آن اتفاق برای برادرزاده خودم افتاده. یا در پایان “هاملت با سالاد فصل” که من نقش ماه‌سیما را بازی می‌کردم و عمو و پدرم، به دستور پدربزرگم، شوهرم را دار می‌زدند، حالم واقعن بد می‌شد. به مرزبان گفتم بعد از اجرای نمایش روی صحنه نیایم چون که هق‌هق‌کنان باید از تماشاگران تشکر کنم. هر شب گریان می‌آمدم روی صحنه. ولی هادی گفت اشکالی ندارد؛ تماشاگر در پایان نمایش تو را همین طور می‌پذیرد. در “هاملت با سالاد فصل” هم تماشاچی اصلن پیش‌بینی نمی‌کرد که “آقای دماغ” را در پایان نمایش اعدام کنند.»
آقای مرزبان هم درباره‌ی پایان‌های آثار رادی به یورونیوز گفت: «غافل­‌گیری برای رادی مهم بود و اصولن رئالیسم یعنی همین غافل­گیری. چون واقعیت همیشه مطابق پیش‌بینی ما نیست. در “لبخند باشکوه آقای گیل” داوود به بازی گرفته نمی‌شود در حالی که می‌تواند خیلی بال و پر باز کند. نه پدرش او را تحویل می‌گیرد نه خانواده‌اش. همه سرکوبش می‌کنند و تبدیل شده به چرخ پنجم. با شخصیتی که از داوود سراغ داریم، عجیب است که خودکشی کند. اما واقعیت این است که آدم‌ها در شرایط سخت تصمیمات عجیب می‌گیرند. نکته­‌ی دیگر این­‌که، رادی در تمام کارهایش تماشاچی را با یک مسئله‌ی غامض از سالن بیرون می‌فرستد. او دوست داشت برای تماشاچی درگیری ذهنی ایجاد کند. خودکشی نوشین در “شب روی سنگ‌فرش خیس” و خودکشی داوود “در لبخند باشکوه آقای گیل”، دلیلش این است که ذهن تماشاچی درگیر شود و او با خودش فکر کند که چرا این طور شد. من به این پایان‌ها اعتقاد دارم و آن‌ها را می‌پسندم. ولی ممکن است از نظر برخی افراد این پایان‌ها بهترین پایان ممکن نباشد.»
مجله­‌ی فرهنگی یورو نیوز
۲۷/۱۲/۲۰۱۸