پیام هیئت مدیره‌ی بنیاد اکبر رادی به مناسبت سیزدهمین سال‌روز درگذشت استاد اکبر رادی

 

هیئت مدیره‌ی بنیاد اکبر رادی به مناسبت سیزدهمین سال‌روز درگذشت استاد اکبر رادی، مصادف با پنجم دی‌ماه متن پیامی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی، متن این پیام به شرح زیر است:

رادی بزرگ، اکنون پس از سیزده سال کتاب‌هایت، ترانه‌ی تنهایی و روشنی‌بخش محفل ساده و صمیمانه‌ی ماست. امروز «از پشت شیشه‌ها» و‌ «روزنه‌ی آبی» به «پلکان» فردا می‌نگریم که «لب‌خند باشکوه آقای گیل»، لحظه‌های‌مان را مسرور کند و ما را از «شب روی سنگ‌فرش خیس»، عبور دهد و برای‌مان «آهنگ‌های شکلاتی» و «ملودی شهر بارانی» را تا ابد بنوازد در «روی صحنه‌ی آبی». یادت را «آهسته با گل سرخ»، در دقیقه‌ی اکنون گرامی می‌داریم و با «منجی در صبح نم‌ناک» تعمق می‌کنیم.‌

 

روابط عمومی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی

۱۳۹۹/۱۰/۳

 

 

وب‌گاه بنیاد اکبر رادی راه‌اندازی شد

 

وب‌گاه بنیاد اکبر رادی در چهارده بخش  به نشانیbonyadradi.ir راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی، وب‌گاه بنیاد اکبر رادی در چهارده بخش با عناوین اکبر رادی، درباره‌ی اکبر رادی، بنیاد اکبر رادی، جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی، نمایش‌ها، رویدادها، کتاب‌ها، نشان و مدال اکبر رادی، درخواست اجازه‌نامه، گالری و … از ابتدای آذرماه ۱۳۹۹ در دسترس همگان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، در بخش اکبر رادی، زندگی‌نامه‌ و سال‌نگار فعالیت استاد اکبر رادی به قلم خودش و آثار استاد اکبر رادی شامل فهرست نمایش‌نامه‌ها به ترتیب سال نگارش، سال‌شمار زندگی و اثار استاد اکبر رادی نوشته‌ی فرامرز طالبی و بهزاد صدیقی، هم چنین فهرست نمایش‌نامه‌ها و داستان‌های استاد اکبر رادی به ترتیب سال انتشار، یادداشت‌ها، نقدها، مقالات و گفت‌وگوها و نامه‌های نوشته‌شده و منتشرشده‌ توسط استاد اکبر رادی آمده است.

در بخش درباره‌ی اکبر رادی نقدها، مقالات، یادداشت‌ها و نظرهای منتقدان، پژوهش‌گران، نویسندگان، هنرمندان و افرادی که درباره‌‌ی آثار، اندیشه‌ها و شخصیت اکبر رادی قلم زده‌اند، منتشر شده است. 

این گزارش در ادامه می‌افزاید: در بخش بنیاد اکبر رادی معرفی بنیاد اکبر رادی، معرفی اعضای هیئت مؤسس و هیئت مدیره و فهرست همکاران و حامیان این بنیاد نوشته شده است. هم چنین در بخش جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی، اسامی اعضای شورای سیاست‌گذاری و شورای اجرایی، دبیران، بخش‌ها، برگزیدگان و نیز فراخوان دو دوره‌ی نخست و دوم این جشنواره آمده است. بخش رویدادها شامل اخبار، گزارش‌ها، گفت‌وگوها، فعالیت‌ها و کارگاه‌های آموزش نمایش‌نامه‌نویسی است. در بخش نمایش‌ها، شناسنامه‌ و چندین عکس از نمایش‌هایی که از استاد اکبر رادی طی شش دهه توسط کارگردانان تئاتر به روی صحنه رفته، منتشر شده و در بخش نشان و مدال اکبر رادی، آیین‌نامه، دریافت‌کنندگان و تصاویر ‌نشان و مدال اکبر رادی درج شده و به نمایش درآمده است. بخش گالری این وب‌گاه نیز شامل بخش‌های عکس، پوستر، اسناد و ویدئو می‌شود.

بر اساس این گزارش، در بخش درخواست اجازه‌نامه، شرایط، فرم و برگه‌ی ‌درخواست اجرای آثار اکبر رادی و مراحل صدور آن به روشنی و به صورت کامل توضیحات آن منتشر شده است. بخش کتاب‌ها نیز شامل اسامی کتاب‌های نمایش‌نامه‌، داستان، مقالات و نامه‌ها و کتاب‌هایی است که درباره‌‌ی آثار اکبر رادی به قلم دیگران تألیف شده، معرفی شده است.

روابط‌عمومی این مؤسسه هم چنین اضافه می‌کند: مسئولیت راه‌اندازی و آماده‌سازی این وب‌گاه بر عهده‌ی بهزاد ‎ صدیقی، مدیر اجرایی و سخن‌گوی این بنیاد بوده و برای راه‌اندازی، طراحی و آماده‌سازی محتوای آن، بیش از شش ماه زمان صرف شده است. ‎‌

این روابط‌عمومی به نقل از بهزاد صدیقی می‌افزاید: مطالب بخش‌های این وب‌گاه به تدریج کامل می‌شود زیرا آماده‌سازی و ویرایش انبوهی از مطالب و محتوای این وب‌گاه نیاز به صرف وقت زیاد و هزینه و بودجه‌ی مکفی دارد و امیدواریم هزینه‌های آن به زودی تأمین شود. همین جا لازم است اشاره کنم که در بخش‌های وی‌دئو و نقد (نقدهای نوشته‌شده‌ توسط استاد اکبر رادی درباره‌ی آثار دیگران) هنوز هیچ اثری منتشر نشده که انشا‌الله آن‌ها نیز به تدریج در این وب‌گاه آماده و منتشر می‌شوند.

 روابط عمومی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی در پایان به نقل از مدیر اجرایی خود با اظهار امیدواری از این که این وب‌گاه بتواند مورد استفاده‌ی پژوهش‌گران، هنرمندان و علاقه‌مندان آثار استاد اکبر رادی قرار گیرد، اضافه می‌کند: همه‌ی افرادی که درباره‌ی آثار استاد اکبر رادی عکس، پوستر، سند، فیلم، صدا و نوشته و مطلب دارند می‌توانند به رایانامه‌ی این بنیاد به نشانی bonyaderadi@gmail.com  یا با هماهنگی قبلی به نشانی منزل استاد اکبر رادی ارسال کنند تا به تدریج در این وب‌گاه منتشر شود. از این روی بنیاد اکبر رادی و همکاران این وب‌گاه پیشاپیش از همه‌ی افرادی که چنین آثاری را ارسال می‌کنند، سپاس‌گزار است.

روابط عمومی مؤسسه‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی

۱۳۹۹/۹/۹

 

 

بهزاد صدیقی، سخن‌گوی بنیاد اکبر رادی اعلام کرد:

جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی در سال ۹۹ برگزار نمی‌شود

 

جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی قطعن در سال ۹۹ برگزار نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد اکبر رادی، بهزاد صدیقی، سخن‌گو و مدیر اجرایی بنیاد اکبر رادی، با اعلام این خبر گفت: از آن‌جا که برخی از علاقه‌مندان این جشنواره پی‌گیر برگزاری جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی بودن، به دلیل پایان نامعلوم شیوع ویروس کرونا، سومین دوره‌ی جشنواره­ی تئاتر اکبر رادی در سال ۹۹ برگزار نمی‌شود و از آن‌جا که حال عمومی بسیاری از افراد جامعه‌ و نیز بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر به دلیل همین شرایط کرونایی کشور خوب نیست، هیئت مدیره‌ی بنیاد اکبر رادی تصمیم گرفت برگزاری سومین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی را در سال جاری ملغی و منتفی اعلام کند.

بر اساس این گزارش، وی هم‌چنین در خصوص فعالیت‌ها و برنامه‌های دیگر بنیاد اکبر رادی یادآورشد: از آن‌جا که بنیاد اکبر رادی ردیف بودجه‌ی مشخصی ندارد، این بنیاد در سال جاری علاوه بر انتشار چند کتاب‌ منتشر نشده‌ی استاد اکبر رادی شامل مجموعه مقالات اکبر رادی، نامه‌های اکبر رادی، نامه‌های دیگران به اکبر رادی (هر سه کتاب) به کوشش بهروز محمودی بختیاری و کتاب‌ رادی‌شناسی چهار به کوشش این جانب با همکاری نشر خاموش، بر اساس مذاکره و مکاتبه با دبیر کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، پی‌گیر تأسیس و راه‌اندازی خانه-موزه‌ی اکبر رادی است و علاوه بر آن با انجام مذاکراتی که با چندین مترجم انجام دادیم، قصد داریم برخی از آثار استاد رادی را به زبان‌های مختلف ترجمه کنیم تا در دسترس هنرمندان و هنردوستان سایر کشورها قرارگیرد.

سخن‌گوی بنیاد اکبر رادی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون کتاب‌های رادی‌شناسی پنج، شش و هفت در حال آماده‌سازی و مراحل پایانی ویراستاری برای انتشار است. این کتاب‌ها شامل مجموعه مقالات پنجمین همایش ملی رادی‌شناسی و سمینارهای رادی‌شناسی نخستین و دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی است که امیدوارم در نیمه‌ی دوم سال جاری منتشر شود و در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

صدیقی هم‌چنین افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و هماهنگی‌های لازم با جناب حسین مسافر آستانه، دبیر تماشاخانه‌ی ایران‌شهر، در پیش از برگزاری دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی در سال گذشته برای اجرای سه نمایش بخش صحنه‌ای این جشنواره‌، قرار بود در بهار امسال این سه اثر در تماشاخانه‌ی ایران‌شهر به روی صحنه برود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و متعاقب آن تعطیلی این تماشاخانه اجرای آن‌ها به تعویق افتاد و به زمانی دیگر موکول شد.

دبیر دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی در پایان اعلام کرد: در این‌جا لازم می‌دانم یک‌بار دیگر از کلیه‌ی همکاران، شرکت‌کنندگان و حامیان و همراهان دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی سپاس ویژه‌ی خود را اعلام کنم و امیدوارم همه‌ی آنان در شرایط کنونی کشور، در سلامتی مطلق به سر برند و همواره موفق و پیروز باشند.

 

روابط عمومی بنیاد اکبر رادی
۹۹/۵/۱۳

 

 

 

 
به کوشش بهزاد صدیقی و توسط نشر عنوان:

دفتر نخست رادی‌نامه منتشر شد

 
دفتر نخست رادی‌نامه به کوشش بهزاد صدیقی توسط نشر عنوان در قالب یک کتاب منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد اکبر رادی، در آستانه‌ی برگزاری دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی، دفتر نخست رادی‌نامه شامل پنج تک‌گویی بر اساس آثار اکبر رادی با قلم نویسندگان و نمایشنامه‌هایی با عناوین صدای غم‌‌گین یک پرنده نوشته‌ی محمد چرم شیر، رود رادی نوشته‌ی ابراهیم پشت‌کوهی، گل‌های پژمرده نوشته‌ی مهدی میرباقری، آهوی کور نوشته‌ی مژگان خالقی و سیزیف در آشیانه‌ی گیل نوشته‌ی مهسا طالبی رستمی که به سفارش دومین جشنواره تئاتر رادی نوشته شده بودند، در یک کتاب منتشر شد.
براساس این گزارش، نمایشنامه‌های صدای غم‌گین یک پرنده بر اساس نمایشنامه‌ی محاق از سه‌گانه‌ی مرگ در پاییز و پلکان، رود رادی بر اساس چند نامه از نامه‌های هم‌شهری، گل‌های پژمرده بر اساس نمایش‌نامه‌ی از پشت شیشه‌ها، آهوی کور بر اساس نمایش‌نامه‌ی پلکان و سیزیف در آشیانه‌ی گیل بر اساس نمایش‌نامه‌ی لبخند باشکوه آقای گیل توسط نمایشنامه‌نویسان یادشده نوشته شده است.
لازم به توضیح است که اغلب رویدادهای این آثار مرتبط با وقایع اجتماعی انسان معاصر است که در شهر زندگی کرده و داستان آن‌ها در شهر اتفاق افتاده و دنبال می‌شود.
این گزارش در پایان می‌افزاید: جلد این کتاب توسط کیانا رادی طراحی شده و ویراستاری آن را منیژه فریدی مهربان به انجام رسانده است.
دفتر نخست کتاب رادی‌نامه با مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران توسط نشر عنوان با شمارگان ۳۰۰ نسخه ۱۲۰ صفحه قطع رقعی و به قیمت ۲۵۰۰۰  تومان در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
 
 
 
نمایش‌نامه‌ی نهنگ تنها نوشته‌ی مهدی میرباقری:

نهنگ تنها، نخستین نمایش‌نامه‌ی دارای نشان اکبر رادی منتشر شد

 
نمایش‌نامه‌ی نهنگ تنها نوشته‌ی مهدی میرباقری نخستین نمایش‌نامه‌ی دارای نشان اکبر رادی توسط انتشارات مروارید منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد اکبر رادی، نمایش‌نامه‌ی نهنگ تنها نوشته‌ی مهدی میرباقری که در بخش مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی دومین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی به عنوان نمایش‌نامه‌ی برتر انتخاب شده و از سوی هیئت داوران این بخش از جشنواره شایسته‌ی دریافت نشان اکبر رادی شده بود، به تازگی توسط انتشارات مروارید به بازار کتاب و نشر راه یافت.
نمایش‌نامه‌ی نهنگ تنها توسط محمد چرم‌شیر، علی عابدی و مهدی کوشکی به عنوان هیئت داوران بخش مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی دومین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته بود که در آیین پایانی این جشنواره در سوم اسفندماه ۱۳۹۸ به عنوان اثر برتر این بخش انتخاب و معرفی شد.
براساس این گزارش، این نمایش‌نامه با شش شخصیت و به صورت بی‌زمان و بی‌مکان نوشته شده و‌ در ۷۴ صفحه‌ی قطع جیبی به قیمت ۱۳۰۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌ است. مهدی میرباقری، نویسنده‌ی نمایش‌نامه‌ی نهنگ تنها پیش از این نیز از چهارمین و پنجمین دوره‌ی همایش ملی رادی‌شناسی، بیست‌وششمین و سی‌اُمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، دومین و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر شهر،  نخستین جشنواره‌ی نمایش‌نامه‌نویسی انتشارات افراز ، ششمین جشن انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، هجدهمین جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی ایران و نخستین جشنواره‌ی ملی نمایش‌نامه‌نویسی بنیاد ادبیات نمایشی ایران به عنوان نمایش‌نامه‌نویس برگزیده انتخاب شده بود و تا کنون هجده نمایش‌نامه نوشته و منتشر کرده است که همه‌ی این آثار توسط ناشرانی هم‌چون انتشارات افراز، ورا، بوتیمار، نمایش، چلچله، کیان‌افراز، کانون نمایش‌نامه‌نویسان خانه‌ی تئاتر و مروارید به زیور طبع آراسته شده است. از مهدی میرباقری هم‌چنین یک رمان با نام ایستادن روبه‌روی عقربه‌های کج توسط انتشارات مروارید و یک مجموعه داستان با عنوان خیانت و داستان‌های دیگر توسط انتشارات افراز منتشر شده است.
روابط عمومی بنیاد اکبر رادی
۱۰/۳/۹۹
 
چهارمین کتاب دفترهای تهران توسط انتشارات بامداد نو:

کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل منتشر شد

 

کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل، یادنامه‌ی زنده‌یاد اکبر رادی به کوشش محمد ولی‌زاده که چهارمین کتاب از دفترهای تهران است، توسط انتشارات بامداد نو منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد اکبر رادی، کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل، یادنامه‌ی زنده‌یاد اکبر رادی به کوشش محمد ولی‌زاده که هم‌زمان با آیین پایانی دومین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی رونمایی شده بود، توسط انتشارات بامداد نو راهی بازار کتاب شده و در دسترس علاقه‌مندان  ادبیات نمایشی، تئاتر و دوست‌داران اکبر رادی قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل در شش فصل به همراه دو مقدمه و پیش‌گفتار از محمد ولی‌زاده و دکتر محمدجواد حق‌شناس تألیف شده است. فصل نخست این کتاب با عنوان رادی به روایت رادی شامل پنج یادداشت از اکبر رادی و سال‌شمار زندگی و آثار او توسط فرامرز طالبی و بهزاد صدیقی درج شده است. فصل دوم با عنوان رادی به روایت نزدیکان دربرگیرنده‌ی یادداشت‌هایی‌ از حمیده‌بانو عنقا، آریا رادی، آرش رادی، کیانا رادی و رامونا رادی(همسر، فرزندان و نوه‌های اکبر رادی) آمده است.
در فصل سوم با عنوان رادی به روایت دیگران یادداشت‌هایی از محمود استادمحمد، محمود بدرطالعی، فرخنده حاجی‌زاده،  مجید دانش‌آراسته، محمود دولت‌آبادی، بهزاد صدیقی، محمود طیاری، بهروز غریب‌پور، بهزاد فراهانی، هادی مرزبان، کوروش نریمانی، اصغر همت و محمد یعقوبی منتشر شده است. عنوان فصل چهارم رادی به روایت آثار و منتقدان است که شامل ۲۲ نقد و از ۲۲ کتاب منتشر شده‌ی اکبر رادی به همراه صفحات شروع کتاب‌ها است و در آن نقدهایی از بهرام بیضایی، هوشنگ حسامی، فریدون تنکابنی، محمود کیانوش، ناصر ایرانی، حمیدرضا نعیمی، م. اسلامیه، منصور کوشان، مهسا رون، ملک‌ابراهیم امیری، رضا آشفته، بهزاد عشقی، رضا براهنی، حمید امجد، قطب‌الدین صادقی، بهزاد قادری، مجید روان‌جو، شکوفه ماسوری، جعفر والی، بابک مظلومی و مهدی میرمحمدی به زیور طبع آراسته شده است. در فصل پنجم سه گفت‌وگوی اکبر رادی که پیش از این توسط علی‌اکبر عبداللهی، ناصر باباشاهی و مریم منصوری انجام و منتشر شده بود، انتشار یافته است. فصل ششم این کتاب با عنوان رادی به روایت تصویر چاپ شده که شامل عکس‌های رادی با خانواده و دیگران از کودکی تا بزرگ‌سالی است.
 
این گزارش در پایان می‌افزاید: کتاب ارثیه‌ی باشکوه آقای گیل به مناسبت نکوداشت اکبر رادی  و نام‌گذاری خیابان اکبر رادی در تهران با حمایت دفترهای تهران در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران زیر نظر محمدجواد حق‌شناس توسط انتشارات بامداد نو با طراحی جلد فرزاد ادیبی در ۴۲۴ صفحه‌ی قطع رقعی، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۹۰ هزار تومان منتشر شده است.